Aşil Tendon Yaralanmaları

Aşil Tendon Yaralanmaları

Aşil tendonu yaralanmaları, ayak bileğinde bulunan aşil tendonunun aşırı zorlanması sonucu zedelenmesi veya kopması gibi sağlık problemleridir.Aşil tendonu normal şartlarda ağırlık taşıma konusunda yüksek bir kapasiteye sahiptir. Orta yaş grubunda ve aktif koşu, zıplama barından spor yaşamına sahip kişilerde aşil tendonu yaralanma riskleri yüksektir. Tedavi edilmeyen zedelenme veya kopmalar ilerleyen süreçte ayak bileği hareketlerinde ciddi sorunlara yol açmaktadır. Aşil tendonu yaralanması bölgede ağrı, acı, şişme, morluk gibi rahatsızlıklar ile semptom göstermektedir. Aşil tendonu zedelenmelerinde konservatif ve cerrahi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.  Tedavi yöntemi hastanın kondisyonuna ve ameliyat sonrası risklere göre değişiklik gösterebilir. Aşil tendonu yaralanmaları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Bülent Çapar ile iletişime geçebilirsiniz.

Aşil Tendonu Nedir ?

Aşil tendonu topuk kemiğini baldıra bağlayan vücuttaki en büyüğü tendon yapısıdır. Tendonlar vücutta bulunan kemikleri kaslara bağlayan lifli ve güçlü bağ dokulardır. Bu dokular vücut taşıma sisteminin sabitliğini sağlar. Tendon yapıları normal şartlar çok güçlü ve ağırlıklara karşı dayanıklıdır fakat fazla zorlama gibi durumlarda tendon zedelenmeleri ve kopmaları görülebilir. Aşil tendonu ise ayağın bilek fonksiyonlarını yani parmak ucuna yükselme ve ileri adım atma kabiliyetlerini sağlar. Aşil tendonu zıplama, koşma gibi aktivitelerde ayak bileğini zorlama sonucu zarar görebilir.

Tendon Yaralanmaları Nedir ?

Daha çok dirsek, ayak bileği, omuz ve diz gibi bölgelerde bulunan tendonlarda meydana gelen hasarlar tendon yaralanmaları veya tendinit olarak isimlendirilir. Tendon yaralanmaları genellikle zaman içerisinde deforme olmuş tendonlarda görülebileceği gibi ani bir travma ile de oluşabilmektedir. Aşil tendon yaralanmaları ise bu zedelenmelerin ayak bileğinde bulunan aşil tendonunda oluştuğu durumdur.

Aşil Tendonu Yaralanmaları Neden Oluşur ?

Aşil tendonu yaralanması veya aşil tendonu kopması genellikle süreç içerisinde deforme olmuş tendonlarda gözükür. Fakat bazı hastalarda tendonda yırtılma ani şekilde de gerçekleşebilir. Aşil tendonu yırtılması tamamen ya da bir kısımda gerçekleşmektedir. Aşil tendonu yaralanması :

  • Ağır, zıplama ve koşma gibi aktiviteler içeren spor programı
  • Çukura basma ya da ayağın çukura girmesi
  • Düşme gibi sebeplerden oluşabilmektedir.

Aşil tendonu yaralanması sonrasında şiddetli bir ağrı, bileği hareket ettirmede ve yürümede güçlük hissedilir. Aşil tendonu zedelenmesinde şişlik ve morarma gibi belirtiler de görülebilmektedir. Bu belirtilerin görülmesi durumunda acil şekilde bir ortopedi ve travmatoloji hekimine başvurulmalıdır.

Kimlerde Aşil Tendonu Yaralanması Riski Fazladır ?

Özellikle ayak bileği hareketlerini yoğun olan kullanan kişilerde aşil tendonu yaralanma riski yüksektir. Koşu, zıplama, atlama ve ani duruş hareketlerinin yoğun olarak yapıldığı spor grupları, iş sektörleri gibi alanlarda aktif olan bireyde risk yüksektir. Ayrıca erkekler kadınlara göre daha riskli bir gruptur. Aşil tendonu kopmaları özellikle 30 ve 40 yaş arasında görülmektedir. Son olarak antibiyotik kullanımı da aşil tendonunda güçsüzlüğüne sebep olabildiğinden antibiyotik kullananlarda da aşil tendonu yaralanma riski fazla olabilmektedir.

Aşil Tendon Yaralanmaları Nasıl Teşhis Edilir ?

Ayak bileğinde tendon yırtılması belirtileri ile hekim kontrolüne gelen hastalarda dikkatlice semptomların hikayesi dinlenir. Fiziki muayene ile bölgede şişlik, hassasiyet, morarma, ödem gibi sorunların varlığı kontrol edilir. Bu sırada baldır kasları sıkılarak ayak kas hareketlerine de bakılır. Baldır kasları sıkı iken ayak kasları pasif kalıyorsa aşil tendonu yaralanması yüksek bir ihtimaldir.

Kesin teşhis, zedelenmenin miktarının belirlenmesi için MR ve ultrason gibi görüntüleme yöntemleri kullanılır. Böylece tendon zedelenmesinin nerede ve ne kadar olduğu belirlenir. Tedavi planı oluşturmak için bu görüntüleme sonuçlarına bakılır.

Aşil Tendon Yaralanmalarında Tedavi Nasıl Uygulanır ?

Aşil tendon yaralanmalarında tedavi konservatif ya da cerrahi yöntem ile gerçekleşebilir. Konservatif yöntemler genellikle yaşlı bireylerde ve cerrahi işlemin risk oluşturduğu diğer hastalarda uygulanır. Cerrahi yöntem ise genç bireylerde ve sporcularda sıklıkla uygulanmaktadır.

Aşil Tendon Yaralanmalarında Konservatif Tedavi Uygulaması Nasıl Yapılır ?

Konservatif tedavi yöntemleri iyileşme sürecinin hızlanması, daha konforlu hale getirilmesi ve zedelenmenin daha kötü hale gelmemesi için uygulanan yöntemlerdir.  Bu tedavi biçiminde :

  • Soğuk kompres
  • Yürüyüşlerde koltuk değneği kullanımı
  • Egzersiz planı oluşturulması
  • Tendonun sabit tutulması için atel, alçı ve destek gibi aparatların kullanımı
  • Ağrı kesici ilaç kullanımı gibi tedavi yolları kullanılmaktadır.

Konservatif tedavi yöntemleri ameliyat yapılmasının riskli olduğu bireylerde uygulanan tedavi yoludur. Bu yöntem sayesinde 4 ile 6 ay içerisinde iyileşme gözlenmesi beklenir.

Aşil Tendon Yaralanmalarında Cerrahi Tedavi Yöntemi Nasıl Uygulanır ?

Cerrahi müdahale özellikle aktif fiziksel hayatı olan sporcular ve gençlerde uygulanan bir tedavi yöntemidir. Aşil tendon yaralanması ameliyatında ameliyatta atılacak kesi boyutu yaralanmaya göre değişiklik gösterir. Genellikle bacağın arkasından ameliyat kesisi atılır. Daha sonra kopma ya da zedelenme olan tendon güçlendirilmiş dikiş materyalleri ile dikilerek onarılır. Cerrahi operasyon sonrası rehabilitasyon yöntemleri ile bağların ve kasların güçlendirilmesi sağlanır.

Aşil Tendon Yaralanmaları Tedavisi Fiyatları

Aşil tendon ayak bileğinde bulunan topuğu baldıra bağlı tutan güçlü bir yapıdır. Bu yapı zaman içerisinde deforme olarak ya da kaldıramayacağın fazla ağırlığın travmatik bir olay ile üzerine yüklenmesi durumunda zedelenme ve kopma gerçekleşebilir. Aşil tendonu yaralanmaları bu şekilde oluşan zedelenme durumlarıdır. Yaralanma olduktan sonra ani ve şiddetli acı ile ağrı, hareket kabiliyetinin kısıtlanması, sonrasında morluk, ödem, şişlik gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Çoğu aşil tendonu yaralanması konservatif tedavi yöntemleri ile 4 ile 6 aylık bir süreç içerisinde iyileşmektedir. Diğer yandan aktif fiziksel yaşamı olan sporcu ve gençlerde cerrahi yöntemler uygulanabilir. Aşil tendon yaralanmaları tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için kliniğimiz ile görüşebilirsiniz.