Ayak Bileği Bağ Yaralanmaları

Ayak Bileği Bağ Yaralanmaları

Ayak bileği bağ yaralanmaları bağ kopması, bağ yırtılması veya bağ zedelenmesi şeklinde meydana gelebilen kemikleri bir arada tutan bağ dokularında hasar oluşması durumudur. Ayak bileği bağ yaralanmaları bölgede, şişlik, ağrı, kızarıklık ve morarma gibi semptomlar meydana gelir. Bu bağlar ayak bileği ekleminini yerinde tutan ve eklemin anormal hareketlerinde stabil kalmasını sağlayarak eklem hasarını önleyen bir yapıdır.

Zorlayıcı hareketlerin sık olması veya aşırı zorlama sonucu bu bağların direnci kırılır ve hasar görülür. Bu bağ yaralanmaları genellikle burkulma gibi bir travma sonucu oluşmaktadır. Sürekli devam eden bağ yaralanmaları ise uzun dönemde kıkırdak yaralanmaları ve farklı sorunlar görülebilir. Bağ yaralanmalarında genellikle cerrahi işlem uygulanmaz. Genellikle iyileşme sürecini hızlandıran ve iyileştiren fizik tedavi, medikal tedavi, istirahat gibi yöntemler uygulanır. Ayak bileği bağ yaralanmaları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Bülent Çapar ile iletişime geçebilirsiniz.

Ayak Bileği Bağ Yaralanmaları Nedir ?

Ayak bileği talus, tibia ve fibula adı verilen üç farklı kemik içerir. Bu kemikler etrafındaki bağlar ile sarılır. Bu sayede kemiklerin ve eklemlerin koşma, yürüme gibi hareketlerde hasar görmeden fonksiyon göstermesi sağlanır. Ayak bileği bağ yaralanmaları ise ayak bileği hareketlerinde aşırı zorlanma oluşturan sürekli kullanım veya burkulma gibi ani travma sonucu bağların hasar görmesidir. Bağ yaralanmaları genellikle dış bölgede görülür ve bunun en sık ayak bileği burkulması sebebiyle oluşur. Bağ yırtıkları farklı seviyelerde görülebilir iken ilk derecede bağın fazla esnemesi ve liflerin zedelenmesi, ikinci derece hasarda kısmi, üçüncü derecede ise tam yırtık meydana gelir.

Ayak Bileği Bağ Yaralanmaları Neden Oluşur?

Ayak bileği bağ yırtılmalarında genellikle aşırı zorlayıcı hareket sonucunda hasar oluşur. Özellikle spor yaparken zemine uygun ayakkabı giymeme, aşırı antrenman veya aşırı baskı oluşturma sebepleri ile bağ yaralanmaları görülebilir. Ayak burkulması oldukça sık rastlanılan bir sağlık sorunu iken günlük yaşamda yanlış ayakkabı seçimi ya da ayak bileğine yanlış hareket yaptırılması gibi nedenlerden ortaya çıkabilmektedir.

Ayak Bileği Bağ Yaralanmaları Belirtileri Nelerdir ?

Ayak bileği bağ yırtılmaları hastalarda özellikle ani şekilde ortaya çıkan ağrı ile kendini göstermektedir. Bunun dışında morluk, şişme, ayak bileği hareketlerinde kısıtlılık gibi sorunlar da meydana gelebilir. Ayrıca bağ yaralanmasına damar yırtılması eşlik ederse şişlik oldukça belirgin bir hale gelir.

Ayak Bileği Bağ Yaralanmaları Tanısı Nasıl Konulur ?

Ayak bileği yaralanmaları sebebiyle ortaya çıkan belirtiler hastada görünüyorsa hekim buna uygun olarak ayak bileğine bazı hareketler yaptırır. Bu şekilde yaralanmanın nerede olduğu anlaşılabilir. Röntgen ayağın ön arka ve yan bölgelerine çekilerek kemik hasarı ve kırılma olup olmadığı test edilmektedir. Bağ yaralanması hakkında detaylı bilgi edinmek için ise manyetik rezonans görüntüleme (MR) kullanılır.

Ayak Bileği Bağ Yaralanmaları Tedavisi Nasıl Uygulanır ?

Ayak bileği bağ yaralanmalarında bağ hasarının boyutuna göre karar verilir. Genellikle cerrahi müdahale gerekmeden bağ hasarı tedavi edilmektedir. Hafif dereceli bağ yaralanmaları tedavisinde şu yöntemler kullanılır :

  • Soğuk kompres yaparak oluşan şişlik, morarma ve ağrıda azalma sağlanabilir. Buz uygulamaları yarım saatlik süre boyunca bir havlu veya bez yardımıyla uygulanır.
  • İstirahat etmek ve ayak bileğini olabildiğince hareketsiz tutmak iyileşmeyi hızlandırır ve ağrıyı azaltır. Özellikle burkulma sonrası ilk üç gün dinlenmek iyileşme süreci için oldukça faydalıdır.
  • Ayak bileğinin çok sıkı olmamak şartıyla elastik bant ile sarılması da iyileşme sürecini olumlu etkiler.
  • Antienflamatuar adı verilen ödem azaltıcı NSAI ilaçların kullanılması şişliği ve ağrıyı azaltır.
  • Ağrı kesici kullanımı ile oluşan ağrılar azaltılabilir.
  • Ayağın yükseğe konumlandırılması ise şişliği azaltmaktadır.

Daha ileri seviye oluşan bağ yaralanmalarında farklı konservatif ve cerrahi tedavi yöntemleri uygulanabilir. Konservatif tedavi yöntemleri kortizon enjeksiyonu ve fizik tedavi ile uygulanabilir. Kortizon enjeksiyonu kronik ağrı oluşturan bağ yaralanmalarında şişliğin giderilmesi ve ağrının kesilmesi için uygulanır. Ayak bileği bağ hasarının tekrarlamasını engellemek ve ağrının azaltılması içinde bağ güçlendirici egzersiz, soğuk ve sıcak uygulamaları fizik tedavi ve rehabilitasyon yönteminde kullanılır.

Ayak Bileği Bağ Yaralanmalarında Cerrahi Tedavi Nasıl Uygulanır ?

Konservatif tedavi yöntemleri uygulanmasına rağmen iyileşmeyen bağ yaralanmalarında cerrahi tedavi yöntemi gerekli olabilir. Ayak bileği bağ ameliyatları özellikle içe doğru bilek burkulmasında veya bağ kopmalarında kullanılır. Ayak bileği bağ ameliyatı hasara göre üç farklı yol ile uygulanır :

  • Artroskopik cerrahi ile küçük kesiler kullanılarak yapılan kapalı ameliyatta eklem içerisinde serbest hareket eden dokuların (eklem farelerinin) çıkarılması sağlanır. Bu ameliyat yönteminde birer cm boyutunda kesiler ayak bileği bölgesine atılır. Bu kesiler üzerinden kameralı cihaz ve cerrahi aletler yerleştirilerek ameliyat gerçekleşir.
  • Bağ yırtığı tamiri diğer cerrahi operasyondur. Bu ameliyatta bağ kopması veya yırtılmasının onarımı sağlanır. Özel tıbbi iplik ve vidalar ile bu işlemler gerçekleşebilir.
  • Yeniden bağ yapılması veya rekonstrüksiyon yöntemi onarılamayacak hasarlarda zarar görmüş bağ yapısının çıkarılıp yerine yeni bir bağ yerleştirilmelidir.

Ayak bileği bağ yaralanmaları cerrahi yöntemle tedavi edildikten sonra bağ ve kasların güçlendirilmesi için bir süre fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulanır.

Ayak Bileği Bağ Yaralanmaları Tedavisi Fiyatları

Ayak bileği bağ yaralanmaları özellikle burkulma gibi travmalar sonucu bağ üzerine aşırı baskı uygulandığında ayak bileğinde bulunan bağların hasar görmesidir. Bağ yaralanmaları genellikle cerrahi olmayan yöntemler ile iyileştirilir. Bu yöntemlerin başarılı olmadığı hastalarda ise bağ hasarına uygun bir cerrahi yöntem uygulanır. Cerrahi tedavi sonrası iyileşme sürecinde yine fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları devam etmektedir. Ayak bileği bağ yaralanmaları tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak veya randevu oluşturmak için kliniğimiz ile görüşebilirsiniz.