Diz Kapağı Sorunları

Diz Kapağı Sorunları

Diz kapağı sorunları, dize ilişkin temel nedeni travmalar, mekanik problemler ya da kireçlenme problemleri olan sorunlardır. Hastalar bu sorunlardan ötürü diz ağrısı hissederler. Hastalığın tipine göre hastanın hissettiği ağrı şekli ve şiddeti değişebilir.

Diz eklemi gün içinde sıklıkla kullanılan ve tüm vücudun ağırlığını taşıyan bir eklemdir. Diz kapağındaki sorunun gerçek nedeninin tespiti uzman hekim tarafından hastanın öyküsü alınıp, fiziki muayene yapıldıktan sonra görüntüleme yöntemleri ile diz eklemi görüntülendikten sonra konur.

Yazımızın devamında diz kapağı sorunları ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Diz kapağı sorunları, işlemleri için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Bülent Çapar’dan randevu alabilirsiniz.

Diz Kapağı Sorunları Nelerdir?

Diz kapağı sorunları diz ekleminin bir parçası olan diz kapağı kemiği (patella), kıkırdaklar ve ligamentlerin yanı sıra, bağlar, tendonlar gibi çevre dokulardan da kaynaklanabilir. Diz kapağı sorunları genel olarak travmaya bağlı oluşanlar, mekanik problemler, kireçlenme ve diğer problemler olarak sınıflandırılır.

Patellofemoral Ağrı Sendromu Nedir?

Patellofemoral ağrı sendromu, patella yani diz kapağı kemiği ile femur yani uyluk kemiği arasında hissedilen ağrıya verilen isimdir. Türkiye’de yaygın görülen bir hastalıktır. Hastanın durumuna göre ameliyatsız ya da ameliyatla tedavi edilir.

Travmaya Bağlı Oluşan Diz Sorunları Nelerdir?

Travmaya bağlı oluşabilecek diz sorunları, ön çapraz bağ yaralanmaları, diz kapağı kırıkları, diz bursiti ve patellar tendinit olarak sıralanabilir.

Ön Çapraz Bağ Yaralanması Nedir?

Ön çapraz bağ dizin merkezinde yer alan, kaval kemiğinin dönmesini ve ileri hareketini kontrol eden bağdır. Ön çapraz bağlar yaralanmanın en sık görüldüğü bağlardır. Kıvraklık ve sıçrama gerektiren spor dalları ile uğraşan kişilerde ön çapraz bağ yaralanmaları sık görülür. Futbol, basketbol, kayak ön çapraz bağ yaralanmalarının sık görüldüğü spor dallarıdır.

Diz Kapağı Kırığı Nedir?

Diz kapağı ya da diğer diz kemikleri düşme ya da trafik kazaları gibi şiddetli travmalar nedeni ile kırılabilir. Diz kemiklerinde oluşan kırıklar çok basit kırıklar hariç genellikle cerrahi müdahale ile tedavi edilir.

Diz Bursiti Nedir?

Diz içerisinde eklem çevresinde bulunan tendonların hareketini kolaylaştıran Bursa isimli içi sıvı dolu kesecikler bulunur. Diz bursiti bu keseciklerin travma sonrası iltihaplanarak dizin ön kısmında kendiliğinden geçmeyen içi sıvı dolu şişlikler oluşturmasıdır.

Patellar Tendinit Nedir?

Diz kapağının altında bulunan tendonların tahriş ve zedelenme sonrası iltihaplanmasıdır. Dize alınan darbeler ve zorlayıcı ve tekrarlayan travmalar sonrası oluşur. Hasta hareket etmediği dinlendiği zamanlarda bile ağrı hissedebilir.Genellikle koşu ve zıplama hareketlerinin yoğun olarak yapıldığı sporlarla uğraşan kişilerde görülen bir rahatsızlıktır. Hastalığın evresine bağlı olarak genellikle ameliyatsız tedavi edilir. Cerrahi müdahalenin gerekli olduğu olgularda hastalar çoğunlukla spor yaşantısına dönebilmektedir.

Diz Kapağının Mekanik Sorunları Nelerdir?

Dizde ağrıya neden olan diz kapağının mekanik sorunları diz ekleminde serbest cisim (eklem faresi), iliotibial bant sendromu ve diz kapağı çıkığı olarak sıralanabilir. Ayrıca kalça ve ayaklardaki problemler de kişinin yürüyüşünü değiştirerek diz ağrıları oluşmasına neden olabilecek mekanik sorunlardır.

Ekrem Faresi Nedir?

Eklem içi serbest cisimler yani eklem faresi kemik ya da kıkırdak dokudan bir parçanın koparak eklem boşluğunda yüzmesidir. Serbest cisim eklemin arasına girip sıkışması sonucu eklemde kilitlenme oluşur. Ameliyat ile eklem arasına giren serbest cisim çıkarılarak tedavi gerçekleştirilir.

İliotibial Bant Sendromu Nedir?

Sürekli aynı hareketin tekrarlandığı koşu bisiklet gibi sporlarla uğraşan kişilerde kalçadan dize kadar uzanan sert doku bandının uyluk kemiğine sürekli olarak sürtünmesi sonucu oluşur. Hastalık hareket ile artan bir ağrı meydana getirir. Tedavisi genellikle cerrahi dışı yöntemlerle yapılır.

Diz Kapağı Çıkığı Nedir?

Patella çıkığı yani diz kapağı çıkığı, diz kapağının yana doğru hareket ederek eklem yaptığı uyluk kemiğinin oluğunun dışına çıkması durumudur. Genellikle ayak sabit dururken diz kapağının dönmesi sonucu oluşur. Kronikleşmesi halinde basit hareketler sonucu da oluşabilir. Eğer eklemde serbest gezen bir parça yoksa ve kıkırdak hasarı azsa, çıkık ilk defa oluşuyorsa tedavi de cerrahi yönteme başvurulmaz. Hastaya dizi sabitleyici bir dizlik verilir. Fakat ameliyatsız tedavi edilen hastaların neredeyse yarısında çıkık oluşumu tekrarlamaktadır.

Dizdeki Kireçlenmeler Nelerdir?

Yüzden fazla kireçlenme türü mevcut olmakla birlikte dizde sıklıkla görülebilecek kireçlenme türleri osteoartrit, romatoid artrit, gut, yalancı gut ve septik artrittir.

Osteoartrit Nedir?

Yaşlanmaya bağlı kireçlenme türü olan osteoartrit dizde görülen en yaygın kireçlenme türüdür.

Romatoid Artrit Nedir?

Dizde ağrı ve şişliğe neden olan neden olan otoimmün ve kronik bir hastalıktır. Diz ekleminde deformasyona ve kemik kaybına yol açar.

Gut Nedir?

Gut eklemde ürik asit kristallerinin oluşması sonucu ortaya çıkan kireçlenme türüdür. Protein ağırlıklı beslenen kişilerde görülür.

Yalancı Gut Nedir?

Guttan farklı olarak bu hastalıkta eklem içerisinde kalsiyum kristalleri oluşur. En sık diz ekleminde görülen bir rahatsızlıktır.

Septik Artrit Nedir?

Dizde gelişen septik artrit eklemi tutan bakteriyel enfeksiyondur. Belirtileri dizde oluşan kızarıklık ısı, artışı, ağrı ve şişliktir. Diz kıkırdağına büyük zarar verebilen bir hastalıktır bu nedenle belirtileri ciddiye alınmalı ve zamanında tedavi edilmelidir.

Diz Kapağı Sorunları Neden Olur?

Diz kapağındaki sorunlara yol açan risk faktörleri aşağıdaki gibidir:

  • Aşırı kilolu olmak,
  • Kas zayıflığı,
  • Futbol, basketbol atletizm gibi bazı sporlar,
  • İnşaat işçiliği, çiftçilik gibi bazı meslekler,
  • Eski yaralanmalar

Diz kapağı sorunlarından kaçınmak için kilo kontrolüne dikkat edilmeli, kas esnekliği sağlayacak şekilde düzenli egzersiz yapılmalı, uyluk ve baldır kaslarını güçlü tutmaya gayret edilmelidir.

Diz kapağı sorunları tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Bülent Çapar’dan randevu alabilirsiniz.