Kalça Çevresi Spor Yaralanmaları

Kalça Çevresi Spor Yaralanmaları

Kalça çevresi spor yaralanmaları, spor yaparken meydana gelen kalçada oluşan kas-tendon, eklem ve kıkırdak hasarları şeklinde meydana gelir. Spor yaralanmaları uygun olmayan ayakkabı kullanımı, esneme, ısınma gibi ön hazırlıkların yeterince yapılmaması, kişiye göre olmayan ağırlıkla çalışılması ya da hareketin yanlış yapılması gibi sorunlardan ortaya çıkabilir.

Kalça eklemi çevresinde spor yaralanmaları bölgeye aşırı ağırlık bindiğinde oldukça sık görülmektedir. Bu bölgede labrum yırtıkları, kalça sıkışma sendromu gibi farklı sağlık sorunları oluşabilir. Kalça çevresi spor yaralanmaları oluşan soruna göre bir tedavi yöntemine tabi tutulsa da genellikle cerrahi olmayan konservatif tedavi yolları uygulanır. Daha ileri dereceli yaralanmalarda ise cerrahi tedavi de uygulanabilir. Kalça çevresi spor yaralanmaları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Bülent Çapar ile iletişime geçebilirsiniz.

Spor Yaralanmaları Nedir ?

Spor yaralanmaları, bilinçsiz spor yapma sebebiyle özellikle diz, kalça, dirsek ve omuzda meydana gelen kas, tendon, bağ ve kıkırdak hasarları oluşmasıdır. Isınma ve esneme hareketlerinde aceleci davranma veya yeterince ön hazırlık yapmama, yanlış ayakkabı kullanımı, potansiyelinden fazla ağırlık kullanılması gibi sebeplerle spor yaralanmaları oluşur. Kalça yaralanmaları diğer spor yaralanmalarına göre daha nadir görülse de ciddi sonuçlara sebep olabilmektedir.

Hafif düzeydeki spor yaralanmalarında genellikle istirahat, bandaj kullanımı, ödem giderici ve ağrı kesici ilaçlar kullanılarak tedavi sağlanmaktadır. Büyük yaralanmalarda ise cerrahi tedavi gerekli olabilir. Bazı sporcularda yaralanma sonucunda sporun bırakılması da mümkündür.

Kalça Çevresi Spor Yaralanmaları Nelerdir ?

Kalça çevresinde farklı çeşitlerde spor yaralanmaları oluşabilmektedir. Kalça sorunlarında dikkatli tanı ve ona uygun tedavi planlaması yapılması oldukça önemlidir. Kalça çevresi spor yaralanmaları :

  • Kas yaralanmaları
  • Avülsiyon kırıkları
  • Sporcu hernisi (atletik pubalji)
  • Osteitis pubis
  • Bursit
  • Stres kırıkları
  • Labrum yırtıkları
  • Sinir sıkışmaları
  • Snapping hip şeklinde sıralanabilir.

Kas yaralanmaları kalça spor yaralanmaları arasında sıklıkla görülen bir durumdur. Çoğunlukla morluk, şişlik, ağrı ve hassasiyet oluşur. İleri seviye kas yaralanmasında yürüyüşte aksaklık görülebilir.

Avülsiyon kırıkları kasların ani şekilde şiddetli olarak gerilmesi sonucu kas ve tendonların kemiğe yapıştığı yerden kemik parça ile ayrılması sorunudur. Genellikle 14-17 yaş grubundaki erkek çocuklarda meydana gelir. Ağrı, hassasiyet ve morluk oluşabilir. Aşırı ayrışma meydana geldiyse cerrahi tedavi gerekli olabilir.

Sporcu hernisi ya da atletik pubalji, dönme hareketleri kullanılan spor dallarında kaslar arasında dengesizlik oluşması sonucu meydana gelebilir. Kasığın tek tarafında ortaya çıkan ağrı ile semptom gösterir.

Osteitis Pubis tekme hareketinin yoğun kullanıldığı futbol ve hokey sporcularında oluşabilen bir sağlık sorunudur. Kasık bölgesinde yanma, zamanla kötüleşen ağrı ve hassasiyet şeklinde belirtiler gösterir.

Bursit genellikle trokanter major çevresinde meydana gelen bursa dokusunda şişlik ve ödem görülmesi durumudur. Bursa dokusu eklem çevresinde bulunan ve kas ile kemik yapılarını koruyan yastıkçık yapılardır.

Snapping hip ismi verilen hastalık iliotibial band ya da tendon yapılarının yanlış konumlanması sonucu meydana gelir. İliotibial band kalın yapılı bir bağ yapısıdır ve trokanter major üzerine atlaması sonucu snapping hip oluşturur. Ayrıca halk arasında ses çıkaran kalça hastalığı olarak da bilinmektedir.

Stres kırıkları kadınlarda daha sık görülen ve uzun mesafeli koşu sporları ile uğraşan bireylerde görülebilir. Femur boynu veya pelviste stres kırıkları oluşabilir.

Labrum yırtıkları kalçaya aşırı yük binmesi gibi baskılar sonucu labrumda meydana gelen kısmi ya da tam yırtılma sorunlarıdır. Labrum yırtıkları ani travma sonucu akut olarak veya düzenli zorlama sonucu kronik olarak meydana gelebilmektedir.

Sinir sıkışmaları genellikle ağrı, yanma ve his kaybı şikayetlerine yol açan ve çeşitli şekilde meydana gelebilen diğer kalça rahatsızlığıdır. İstirahat ve masaj gibi yöntemler ile tedavi sağlanabilir. Sinir sıkışmasının açılmadığı durumlarda ise ameliyat yöntemine başvurulabilir.

Kalça Çevresi Spor Yaralanmaları Nasıl Tedavi Edilir ?

Kalça çevresi spor yaralanmalarında tedavi planı tanıdan sonra oluşturulur. Tanı için genellikle röntgen ve MR uygulamaları kullanılır. Kalçada oluşan spor yaralanmasına göre konservatif ve cerrahi tedavi yöntemleri uygulanabilir. Çoğu yaralanma ameliyata gerek duymadan iyileşir. Konservatif tedavi ağrı kesici ilaç kullanımı, soğuk kompres, fizik tedavi ve rehabilitasyon, egzersiz, bandaj kullanımı gibi yöntemler ile sağlanabilir. Sporcu hernisi, bursit, snapping hip ve bazı sinir sıkışmalarında kortikosteroid enjeksiyonu ile de tedavi uygulanabilir.

Kalça eklem sıkışması, kıkırdak yaralanmaları, labrum yırtıkları, ve diğer konservatif tedaviye cevap vermeyen kalça sorunlarında cerrahi yöntem de uygulanabilmektedir. Ameliyat genellikle kapalı bir yöntem olan artroskopi ile gerçekleşir. Artroskopi ameliyatta büyük ameliyat kesisi kullanılmaz ve iyileşme sürecinde komplikasyon riski azdır. Cerrahi işlemden sonra ortalama iki ay içerisinde spora geri dönüş sağlanabilmektedir.

Kalça Çevresi Spor Yaralanmaları Tedavisi Fiyatları

Spor yaparken yanlış hareket ve bilinçsiz spor yapma sebebiyle kalça çevresinde farklı çeşitlerde yaralanma ve sağlık sorunları meydana gelebilmektedir. Bunlar yumuşak doku yaralanmaları olarak kas, tendon ve bağ sorunları ile eklem ve kıkırdak üzerinde meydana gelebilecek zedelenmeler şeklindedir. Kalça çevresi spor yaralanmaları genellikle cerrahi gerektirmeyen konservatif tedavi yöntemleri ile iyileşebilir. Bu yöntemler ağrı kesici ve ödem azaltıcı ilaçlar, kortikosteroid enjeksiyonları, bandaj kullanımı, egzersiz, fizik tedavi ve rehabilitasyon şeklinde uygulanabilir.

Konservatif tedaviye cevap vermeyen ileri derece yaralanmalarda ise cerrahi tedavi gerekli olabilir. Genellikle cerrahi tedavi sonrası iyileşme sürecinde fizik tedavi uygulamaları ile destek sağlanır. Tedavi yöntemleri oluşan soruna bağlı olarak da değişiklik gösterebilir. Kalça çevresi spor yaralanmaları tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için kliniğimiz ile görüşebilirsiniz.